Planetarium Śląskie – fotografia architektury Śląsk

Dziś bardzo charakterystyczna sylwetka Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika. Wybudowane na najwyższym wzniesieniu – Górze Parkowej – w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie a przebudowane i rozbudowane w … Parku Śląskim, pod nową nazwą – Planetarium – Śląski Park Nauki… (…jak “my” lubimy zmieniać te nazwy… ?)

Jedno się zapewne nie zmieniło – to wciąż miejsce pielgrzymek wycieczek szkolnych i miłośników astronomii. Kto nie chciałby zobaczyć blisko 100 mln gwiazd – tyle jest w stanie wyświetlić nowy projektor Chiron III japońskiej firmy GoTo, który zastąpił stary projektor Zeissa zdolny wyświetlić “jedynie” 9000 gwiazd.

W wyniku prac zmodernizowano wyposażenie obiektu oraz powiększono go o ~2500 m². Ze względu na konieczność zachowania pierwotnej bryły w nie zmienionej formie, część rozbudowywaną zlokalizowano głównie pod ziemią. Na poziomie terenu dodano wieżę widokową.

Oprócz planetarium, całe założenie obejmuje jeszcze obserwatorium astronomiczne, stacje klimatologiczną, stację sejsmologiczną oraz kilkumetrowy zegar słoneczny.

Poniższe fotografie wykonałem w sierpniu 2022 roku, już po oficjalnym otwarciu Planetarium. Widoczna na dachu “zawierucha” to już zapewne wynik “napraw gwarancyjnych”…

projektant: Zbigniew Solawa (1953)
projekt przebudowy i rozbudowy: pracownia Consultor sp. z o.o.
realizacja: 1953-1955 (budowa i otwarcie), 2018-2022 (przebudowa/rozbudowa)
wielkość kopuły: 23 m (planetarium), ~9 m (obserwatorium)
wysokość: 25 m (wieża widokowa)
wykonawca przebudowy: Budimex

 

komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. zaznaczone gwiazdką pola są wymagane *